Zákaznická podpora:844 844 444

6 zajímavostí o vodě, které vás možná překvapí

Voda je pro nás v České republice běžnou součástí života. Stačí otočit kohoutkem a máme k dispozici pitnou vodu. Přestože je pitná voda tak snadno dostupná, mnozí jezdí kupovat balenou vodu i několik kilometrů do obchodu. Jinde na světě je však voda vzácným zdrojem, a její nedostatek je každodenní realitou. Pojďme se podívat na několik zajímavých faktů o vodě, které vás možná překvapí.

1) Voda pokrývá přibližně 71 % povrchu Země
Přibližně 71 % povrchu Země je pokryto vodou, ale jen asi 2,5 % této vody je sladká. Z tohoto malého podílu je většina uzavřena v ledovcích nebo podzemních zásobách. Pitná voda tedy tvoří jen zlomek celkového množství vody na planetě.

2) Horká voda mrzne rychleji
Tento překvapivý fenomén se nazývá Mpembův jev. V určitých podmínkách může horká voda zmrznout rychleji než studená. Přesná příčina tohoto jevu není dosud zcela objasněna, ale vědci se domnívají, že za tím mohou stát faktory jako rychlejší odpařování, proudění vody nebo rozdíly v hustotě. Tento jev však neplatí vždy a závisí na mnoha okolnostech.

3) Lidské tělo obsahuje až 70 % vody
Tělo dospělého člověka se skládá z 50 až 70 % vody, přičemž množství se liší podle věku a tělesného složení. Novorozenci mají až 75–80 % vody, ale s přibývajícím věkem její podíl klesá. To je důvod, proč má stárnoucí pokožka tendenci se „scvrkávat“ a ztrácet pružnost.

4) Už při ztrátě 1 % vody se objevuje žízeň
Pocit žízně signalizuje, že tělo ztratilo přibližně 1 % své vody. Pokud ztratíme 2 %, může dojít k poklesu fyzického i duševního výkonu, únava a bolest hlavy. Při ztrátě 5 % už nastávají vážné zdravotní komplikace a při extrémní dehydrataci může být ohrožen i život.

5) Nadměrné pití vody může být nebezpečné
Přestože hydratace je důležitá, přílišné množství vody může tělu uškodit. Pokud člověk vypije velké množství vody v krátkém čase, může dojít k hyponatrémii, tedy snížení hladiny sodíku v krvi. To může způsobit otok mozku, zmatenost, křeče a v extrémních případech i smrt. Tento problém se objevuje například u vytrvalostních sportovců, kteří pijí příliš vody bez doplnění elektrolytů.

6) Průměrná spotřeba vody v ČR je asi 35 m³ na osobu ročně
V roce 2016 činila průměrná spotřeba vody v českých domácnostech téměř 40 m³ na osobu za rok (tedy asi 100 litrů denně). Dnes je to mírně méně, kolem 33–36 m³. Úspora vody je důležitá nejen kvůli životnímu prostředí, ale i kvůli financím. Například kapající kohoutek může ztratit až 54 litrů vody denně, protékající záchod dokonce až 2000 litrů denně – to se může výrazně projevit na účtech za vodu.

Voda je nezbytnou součástí našeho života a ačkoliv ji v České republice považujeme za samozřejmost, není tomu tak všude na světě. Je fascinující, jaké zajímavé vlastnosti má, a zároveň je důležité si uvědomit, že s ní musíme zacházet odpovědně. Až si příště natočíte sklenici vody, vzpomeňte si na to, jak cenná surovina to vlastně je.